מידע נוסף

מידע נוסף 2018-03-09T10:43:58+00:00

מהי ליטיגציה?

ליטיגציה (Litigation) פירושה התדיינות, והיא מונח מקובל למקצוע הטיעון בערכאות משפטיות – בית משפט, בתי דין שונים (בית דין לעבודה, בית דין רבני וכיו”ב) וכדומה.

בתחום הליטיגציה קיימים שני סוגים: ליטיגציה אזרחית וליטיגציה פלילית. הליטיגציה האזרחית כוללת גם התמחות בליטיגציה מסחרית. ליטיגציה מסחרית עוסקת בתחומים רבים וכוללת בין היתר תביעות כספיות בגין חובות ו/או הפרת חוזים בתחומים שונים (מקרקעין, בנקאות, מסחר שוטף ועוד), דיני מכרזים, סכסוכים בין בעלי מניות, בין חברות, בין שותפים ועוד.

תחומי הליטיגציה האזרחית כוללים בין היתר תביעות בענייני עבודה (תביעות בין עובד ומעביד), נזיקין (תאונות דרכים, נזקי גוף ועוד), פשיטות רגל וחדלות פירעון, עזבונות וצוואות, לשון הרע ועוד.

כישורי הליטיגציה באים לידי ביטוי בכל תיק אשר מגיע לדיון משפטי, שם יש להיעזר בשירותי עורך הדין מייצג אשר בקיא בסדרי-הדין הרלוונטיים להליך המשפטי.
עבודת הליטיגטור כוללת את הכנת התיק והתווית האסטרטגיה הנכונה – ולכן חשוב מאוד לפנות לעו”ד מקצועי בשלב מוקדם, על מנת לקבל ייעוץ מתאים בנוגע לאיסוף הראיות, התנהלות נכונה מול הצד השני ועוד. הליטיגטור הוא זה שינסח את כתבי הטענות שיוגשו לבית המשפט (כדוגמת כתב תביעה), יסייע בהכנת העדויות מטעם לקוחו מחד, ויחקור את הצד השני ועדיו על דוכן העדים, מאידך. הליטיגטור יטען בפני בית המשפט את טענות לקוחותיו, בעל-פה ובכתב וככזה עליו להיות בעל יכולת ליצור תקשורת טובה בין הנוכחים במשפט המסחרי כמו העדים, התובע והשופט. כל זאת, על מנת לפעול לטובת האינטרסים של הלקוח בצורה הטובה ביותר.
כל תחום משפטי מצריך ידע ובקיאות, ובתחום הליטיגציה המסחרית עורך הדין זקוק לידע והיכרות מעמיקה גם בחוקים הקשורים למחלוקות הנדונות (למשל, אם מדובר בדיני תאגידים, עליו להכיר את חוק החברות תשנ”ט-1999), וגם בכללי הפרוצדורה האזרחי (בפרט בתקנות סדר הדין האזרחי התשמ”ד-1984).
מעבר להכרת החוקים והבנה של המצב המשפטי, ליטיגטור טוב נהנה מהבנה מעמיקה של הסביבה העסקית/מסחרית של לקוחותיו ושל האינטרסים שלהם (כמו גם את האינטרסים של הצדדים האחרים בתיק). עליו לזהות את התוצאה העסקית הטובה ביותר ללקוחותיו ולמצוא את הדרך הטובה ביותר להגיע אליה – ועורך-דין מקצועי ומנוסה מהווה ערך מוסף משמעותי ללקוחותיו.
משרדנו מורכב מעורכי-דין ותיקים ומנוסים, יוצאי משרדים מובילים. אנו מתגאים בכך שאנו רואים תמיד את טובת הלקוח למול עינינו ומעניקים לכל תיק את מלוא תשומת הלב והמאמצים, תוך חשיבה רחבה ויצירתית על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר ללקוחותינו.